Chamber Update

Community

 

 

Local Candidates Qualify for 2020 Election

Board of Education, Board of Elections, Community, Election 2020, News
qualifying election

Blue Ridge, Ga. – Qualifying has officially ended in Fannin County, and many candidates came out to have their names put on the ballot for the open seats in the 2020 Election.

The following candidates have officially qualified in Fannin County:

Fannin County Chairman

Stan Helton (Incumbent – Republican)

Bill Simonds (Republican)

James Hensley (Republican)

Vincent Davis (Republican)

Fannin County Post 1 Commissioner

Johnny Scearce (Republican)

Susan Hayes (Republican)

Debra Holcombe (Republican)

Dixie L. Carter (Democrat)

Fannin County Board of Education (Succeed Terry Bramlett)

Terry Bramlett (Incumbent – Republican)

Greg Staffins (Republican)

Board of Education (Succeed Lewis Deweese)

Lewis Deweese (Incumbent – Republican)

Kathy Smyth (Democrat)

Lorraine Panter (Republican)

Board of Education (Succeed Chad Galloway)

Chad Galloway (Incumbent – Republican)

Teresa “TC” Dillard (Democrat)

Fannin County Coroner

Becky Callihan (Incumbent – Republican)

William  “Billy” Lake Standridge, Jr  (Republican)

Fannin County Tax Commissioner

Rita Newton (Republican)

Fannin County Sheriff

Dane Kirby (Incumbent – Republican)

Fannin County Clerk of Court

Dana Chastain (Incumbent – Republican)

Fannin County Chief Magistrate Judge

Brian Jones – Incumbent 

Fannin County Probate Judge

Scott Kiker (Incumbent)

Fannin County Surveyor

Shelly Bishop (Incumbent – Republican)

Sam Walker (Republican)

STATE Qualifying

District 7 State Representative

David Ralston (Incumbent – Republican)

Rick Day (Democrat)

State Senate District 51

Steve Gooch (Incumbent – Republican)

June Krise (Democrat)

Public Service Commission District 4

Lauren “Bubba” McDonald, Jr. (Incumbent – Republican)

Nathan Wilson (Libertarian)

Daniel Blackman (Democrat)

John Noel (Democrat)

Judge of Superior Court Appalachian Circuit

Brenda Weaver (Incumbent – Non-partisan)

District Attorney Appalachian 

B. Alison Sosebee (Incumbent – Republican)

FEDERAL Qualifying

Ninth District U.S. Congress

Michael Boggus (Republican)

Andrew Clyde (Republican)

Matt Gurtler (Republican)

Maria Strickland (Republican)

Kevin Tanner (Republican)

Ethan Underwood (Republican)

Devin Pandy (Democrat)

Paul Broun (Republican)

John Wilkinson (Republican)

Dan Wilson (Democrat)

Kellie Weeks (Republican)

Siskin (Democrat)

United States Senate – Perdue Seat

James Knox (Democrat)

Jon Ossoff (Democrat)

Teresa Pike Tomlinson (Democrat)

Tricia Carpenter McCracken (Democrat)

Sarah Riggs Amico (Democrat)

Shane Hazel (Libertarian)

Marc Keith DeJesus (Democrat)

Maya Dillard Smith (Democrat)

David Perdue (Incumbent – Republican)

United States Senate – Loeffler Seat (Special Election in November) 

Kelly Loeffler (Incumbent – Republican)

Doug Collins (Republican)

A. Wayne Johnson (Republican)

Kandiss Taylor (Republican)

Tamara Johnson-Shealey (Democrat)

Matt Lieberman (Democrat)

Joy Felicia Shade (Democrat)

Ed Tarver (Democrat)

Richard Dien Winfield (Democrat)

Al Bartell (Independent)

Allen Buckley (Independent)

Brian Slowinski (Libertarian)

Derrick E. Grayson (Republican)

Rod Mack (Write-In)

Qualifying for the presidential preference primary election occurred in Dec. 2019 and will take place on March 24, but the general primary for the state is on May 19, 2020. For the general primary, early voting begins on April 27.

Back to Top