FCMS – 8th Grade Awards Night

Fannin Middle

Please find below all the students that were honored on 8th Grade Awards Night.  The group photo includes everyone honored.

Students of the Year:  Sawyer Moreland and Sydney McGill. 

Reading

8A Jimmy Williams

8B Derrick Jones

 

Advanced Reading

8A Leah Pope

8B Rachel Bruce

Language Arts

8A Jimmy Williams

8B  Anthony Sabia

Advanced Language Arts

8A Reagan York    

8B Sydney McGill

Math

8A Kalliee Stanley

8B Graycee Mintz

Advanced Math

8A Sawyer Moreland

8B Kiersten Holloway

Science

8A  Dylan Collins

8B Lexy Long

Advanced Science

8A James Squires

8B Ashlyn Burger

Georgia Studies

8A Sawyer Moreland

8B A.J. Covey

CONNECTIONS AWARDS

Visual Arts:  

Sydney McGill

Introduction to Digital Technology:  

Will Watkins

Career Education:

A.J. Covey

Physical Education:

Boy: Levi Pierce

Girl:  Erin Gonzales

Technology:

Sydney McGill

Agriculture:

Rob Russell

Chorus:

Caitlin Raper

GENERAL AWARDS

Spelling Bee

8A Reagan York

8B Chloe Carter

Perfect Attendance

8A

Aubree Beavers
Ashlyn Burger
Xavier Crowley
Jackson Davis
Toby Davis
Cater Johnson
Juston ‘JT’ McDaniel
Emily Mealer
Garret Mervine
Jacob Queen
Christalee Rios-Espinoza
Max Roberson

8B

Luke Baggett
Logan Carroll
Aaliyah Green
Kirsten Holloway
Annabel Lillard
Aerial McKinney
Hayden Rose
Kinsley Sullivan
Nathan Thomas

Daughters of the American Revolution Essay Winner:   

Each year Fannin County Middle School participates in the Old Unicoi Trail National Society  of the Daughters of the American Revolution Essay Contest. This year the topic was World War I and its effect on our nation. Over three hundred students competed in the essay competition and from those the overall winner of her age group is

Leah Pope

REACH Scholars:

REACH Georgia’s mission is to ensure that Georgia’s academically promising students have the academic, social, and financial support needed to graduate from high school, access college, and achieve postsecondary success.  REACH Scholars are selected in middle school and sign a contract along with their parents to maintain grades, remain crime, drug, and behavior issue free, and meet with a volunteer mentor and academic coach until they graduate from high school. To be awarded their $10,000 scholarship, each Scholar must continue to meet program requirements until high school graduation.

Our 2017 – 2018 FCMS REACH Scholars are

Ricardo Arellanes

Aubree Beavers

Hunter DeMar

Aaliyah Green

Kaigan Mull

Principal’s List: Students must have all grades above a 93 for a grading period to receive the Principal’s List Award.

Ricardo Arellanes Alvarado Ryanne Jay Newman
Aubree Jade Beavers Daisy Elizabeth Oliver
Jolie Danielle Breeden Leah McKenzie Pope
Rachel Reagan Bruce Raven Lynn Porter
Ashlyn Skye Burger Amber Elizabeth Quinton
Chloe Alayna-Erin Carter Jacob Avery Raines
Alyson Renea Chastain Samantha Morgan Sadler
Anthony James Covey Hallie Elizabeth Shuler
Hunter Scott DeMar James  Squires
Erin Julianna Gonzales Kinsley Ellington Sullivan
Kirsten Summer Holloway Emily Noel Turner
Cater Andrew Johnson Drake Benton Usry
Jacob Daniel Kuna Kaitlyn Dawn White
Annabel Lee Lillard Reagan McKenzie York
Sydney Grace McGill Jenna Rae Young
Sawyer Aaron Moreland Kathryn Grace Young

Presidential Awards

The following students have qualified for a Silver Presidential Award for Outstanding Academic Achievement Award for either making

  1. Straight A’s for 6th and 7th grades and through the fall semester of 8th grade OR
  2. For exceeding on state tests for either 6th or 7th grades.  The students who receive this award only have to meet one criterion.

The following students qualify for an Outstanding Academic Achievement Award:

Cater Andrew Johnson
Ethan Richard Jones
Ryanne Jay Newman
Samantha Morgan Sadler

Students receiving the Gold  Presidential Awards for Outstanding Academic Excellence are required to meet the following highly rigorous criteria:

  1. GPA in all subject areas must be 90-100 in 6th & 7th grade school years and fall semester of 8thgrade AND
  2. High Achievement in reading or math on state test for the 6th and 7th grade. The students who receive this award have to meet both of the rigorous criteria.

The following students qualify for the Presidential Award for Outstanding Academic Excellence:

Ricardo Arellanes Alvardo

Rachel Reagan  Bruce

Ashlyn Skye Burger

Kirsten Summer Holloway

Sydney Grace McGill

Ann Higdon Math Award – Is awarded annually to the student with the highest score on the Georgia Milestones exam. It is awarded annually in memory of FCMS math teacher Ann Higdon. This award will be presented when the Milestones results are returned from the state.

Citizenship Awards

8A     Adaelyn Ray & Jackson Davis

8B     Carly Cox & Kaleb Couch

Students of the Month 8A

August – Leah Pope & Seth Reece

September – Cassidy Culpepper & Sawyer Moreland

October – Ashlyn Burger & Ricardo Arellanes

November – Raven Porter & Cater Johnson

December – Adaelyn Ray & Jackson Davis

January – Aubree Beavers & Corbin Head

February – Emily Turner & Noah Hess

March – Reagan York & Toby Davis

April – Becca Ledford & Coy Mealer

May – Erin Gonzales & Hunter DeMar

Student of the Year for 8A

Sawyer Moreland

Students of the Month 8B

August – Annabel Lillard & A.J. Covey

September –Sydney McGill & Trey Riccitiello

October – Kirsten Holloway & Christopher Gaitanoglou

November – Rachel Bruce & James Squires

December – Kathryn Young & Hunter Ramey

January – Carly Cox & Giovanni Leal

February – Aaliyah Green & Scott Pulliam

March – Kaylie Kendall & Kaleb Couch

April – Aly Chastain & Tripp Hill

May – Lexi Long & Carter Mann

Student of the Year for 8B

Sydney McGill

 

FCMS Students of the Month for October

Fannin Middle

Fannin County Middle School eight-grade teams have announced Students of the Month for October. Students are chosen by their academic teachers for this distinction. Qualifications for this honor include outstanding citizenship, good attendance, respectfulness toward faculty and peers and a good academic standing.

Students chosen for October are: Ashlyn Burger, daughter of James & Alice Burger, of Blue Ridge; Ricardo Arellanes, son of Camilla Patino Alvarado, of McCaysville, and Jose Patino, of Blue Ridge; Kirsten Holloway, daughter of Robert & Alice Holloway, of Blue Ridge; and Christopher Gaitanoglou, son of Pete & Molly Gaitanoglou, of Blue Ridge.

Pictured Left to Right:
Christopher Gaitanoglou, Kirsten Holloway, Ashlyn Burger, and Ricardo Arellanes

1st Nine Weeks Honor Roll & Principal’s List

Fannin Middle

Fannin County Middle School

2017-2018 Principal’s List & Honor Roll

1st  Nine Weeks

Keith Nuckolls, principal at Fannin County Middle School, is proud to announce students that are on the Principal’s List and Honor Roll for the 1st nine weeks. STUDENTS ON THE PRINCIPAL’S LIST MUST HAVE ALL GRADES OF 93 OR ABOVE.  Students on the Honor Roll must have an overall average of 90 or above.

6th Grade Honor Roll: Chet Douglas Akins , William Dale Allen, Grant Nathaniel Aring, Jayden Cheyann Bailey, Lexis Keira Barnes, Christian Brant Beavers, Gatlin Patrick Beckham, Toby Dakota Bell, James J Bewley, Lilly Renee Bice, Collin Howell Bruce, Bryce Lewis Burnette, Isis Nia Nicole Callahan, Abby Grace Campbell, Sarah Grace Campbell, Silas Nathanael Thomas Campbell, Avery Dillion Carroll, Abigail Rose Cash, Abigail Lee Chambers, Sydney Angel Chancey, Rachel Leanne Cheatham, Mylee Jordan Clement, Josey Roselle Clemmons, Emmaline Grace Cochran, Jayden Mason Cole, Justin Blake Colley, Ella Alexandria Collins, Ethan Henry Conner, Bryanna Olivia Contardi, Avery Brackett Crowder, Haley Grace Davenport, Luke Benjamin Davenport, Blake William Davis, Aaron Michael Dean, Charles Cass Deaver, Erica Grace Dickey, Savanna Caroline Dyer, Frances Cabrini Fay, Emily Rose Fields, Carter Thomas Fox, Christa Annette Garmon, Kierah Lilliann Gibson, Jacob Dean Vernay Gonzales, Kaylee Elaine Green, Macy Ashlyn Hawkins, Brooklyn Paige Henderson, Carlee Tamer Holloway, Case Matthew Holloway, Laura Belle Hornbuckle, William Robert Hunter, James Robert Hyatt, Kaitlin Rose Jarrett, Olivia Faith Jones, Shaylee Sybil Jones, Ana-Maree Kaylor, Kylie Nicole Kennedy, Lucas Cole Kennedy, Kaylee Elizabeth Kinser, Ava Erica Lackey, Jahir Leal-Garcia, Kylee Isabella  Grace Linderman, Caitlin Reese Lindstrom, Brisa Fabiola Lopez-Garcia, Dallas Trent Lowery, Turner Andrew Michael, Anna Elizabeth Minear, Madison Elizabeth Mull, Ashlyn Renee Neathery, Kendra Michelle Newman, William Garrison Nicholson, Bryson Dwight Odom, Xander Evan Parks, Bradlee James Parris, Emma Brooke Pittman, Jamison Caylor Pressley, Charlotte Shianne Ramey, Brandon Harold Rhodes, Estefania Rosas-Leal, Summer Annmarie Runions, Hunter Anthony Satterfield, Hannah Lee Shoffner, Emily Marie Sisson, Connor Lee Smith, Eric Ridge Stevens, Coleman Ryan Stevenson, Haven Lane Stiles, Blake Mikalan Summers, Jacqlyn Maree Tanner, Olivia Renee Temples, Abrahm Bernard Teplitzky, Chelsey Annette Thomas, Emma Love Thomas, Elijah Ray Thurman, Katie Elizabeth Thurman, Wiley Joseph Tipton, Amy Grace Truett, Brayden Grady Turner, Logan Daniel Turner, Noah McCager Turner, Jordyn Marie Valla, Danielle Elisabeth Walden, Shawn Jathan    Ray Waldman, MaKain Levi Watson, Anneliese Saleen Watts, Destiny Michelle Weeks, Riley O’Dale Wheaton, Emily McKenzie Williams, Evelyne Vanity Williams, Thomas James Winders.

6th Grade Principal’s List: Benjamin Solomon Bloch, Kristen Shae Cipich, Morgan Emeleigh Craine, Courtney Elizabeth Davis, Alayna  Rochelle Dockery, David Connor Fisher, Conner Allen Johnson, William Lindley Jones, Maci Paige Kendall, Zoe Quinn Miller, Peyton Grace Nelson, Kyila Spring Olson, Zechariah William Prater, Leah Grace Radabaugh, Chasity Cheyenne Reeder, Madison Ashley Saldana, Katherine Coleman Tamberino, Kaleighann Elizabeth Ware, Katie Jo Woods.

7th Grade Honor Roll: Tia Nicole Adcox, Angela Alvarez, Riley Douglas Angel, Joseph Dylan Annis, Abigail Nicole Baliles, Aaron Walker Belyeu, Nickalus Glenn Boles, Bella Mea Fawlen Bondie, Konner Nathaniel Brown, Madison Grace Buchanan, Brysen Lee Callihan, Haley Jade Caraway, Isabella Grace Carr, Jon Lucas Carroll, Ivie Briana Chapman, Matthew Levi Cochran, Carson Michael Collis, Taylor Alan Collis, Kaelin Jaime Cornelius, Monica Dianne Cosentino, Wyatt Joshua Riley Crawford, Christian Grady Crews, Kennedy Grace Davis, Madison Emilie Denton, Halle Brooke Dilbeck, Sabrina Marie Dilbeck, Ella Victoria Dockery, Tyler Charles Ensley, Randell Slade Epperson, Jorge Alberto Estrada-Vasquez, Marcella Skye Castillo Fears, Dadrian Leeann Flowers, Alexandra Rose Frabotta, Rainin Antoinette Gibbs, Daniel Lee Gibson, Harlee Cheyanne Gilliam, Lena Jillene Gilreath, Thomas Landais Golden, Gracey Angel Greene, Lucus Matthew Hanson, Brenna Jillian Harper, Alexander Benjamin Higgins, Makena Reese Hill, Adam Troy Hollis, Bryson Edward Holloway, Carly Brooke Holloway, Joseph Daniel Hughes, Brianna Kaylee Hulsey, Kylee Marie Hunnicutt, Denise Marie Hunter, Ivy Marcina Hyde, Erin Elise Jones, Corbin Reed Kendall, Aaron Catherine Kimsey, James Dawson Kyle, Morgan Isabelle Lariscy, Ryan Mackenzie Larson, Amber Rose Locke, Nathaniel Lee Maloof, Brock Connor Mitchell Martin, Logan Alexander Martin, Christopher David Mashburn, Owen William Mathis, Zoe Grace Mathis, Arwen Lynnae McFarland, Jackson Robert Mercer, Cooper Chandler Moreland, Lydia Josilynn Sue Newton, Joseph Blake Nicholson, Andrew Reagan Nuckolls, Lily Anne Oliver, Peyton McKinnley O’Neal, Cutter Jude Oyster, Dev J Patel, Clara Hope Payne, Aislinn Grace Peel, Luke Ryan Pelfrey, Hannah Elizabeth Perry, Cole Ryan Pittman, Ella Nicole Pittman, Madison Elizabeth Ponton, Bohn Eric Postell, Rachel Beth Prater, Zoe’ Jade Putnam, Ava Lynn Queen, Calli Elizabeth Reas, Riley Kaylin Reeves, Anna Grace Rhodes, Corey Nathaniel Riendeau, Emily Arellano Salas, Katelyn Elizabeth Sanders, Joseph Caden Sands, Madison Faith Sargent, Colby Allen Shaw, Skyla Dream Shealy, Tristan James Siler, Dylan Allen Smith, Nathan Michael Smith, Tyler James Stevenson, Clifton Bryan Douglas Stiles, Seth William Stritmatter, Emilee Dawn Thomas, Kadie Grace Thomason, Anastasia Nicole Tipton, Abigail Grace Vest, Andrew Parker Waldrep, Mia Irene Watley, Lucas Gavin Whitaker, Matthew Kelly Wilbanks, Cadan Otis Williams, Hailey Elaina Williams, Hayleigh Dream Willingham, Courtney Jade Wyant.

7th Grade Principal’s List: Gretchen Marie Alewel,  McKenzie Kathryn Chastain, Hayden Lane Danner, Samuel Christopher Jabaley, Matthew Loaiza Mills, Kaitlyn Elisabeth Nelson, Joni Simone O’Neal, Reigan Marie O’Neal, Savannah Grace Patton, Emma Elizabeth Petrillo, Gracie Faith Slay, Caroline Grace Stewart, Conner Bryce Ware.

8th Grade Honor Roll: Lizbeth Giselle Acevedo Montoya, Trinity Nicole Allen, Luke Alexander Baggett, Payton Lane Bearden, Lonnie Alexander Beaver, Aubree Jade Beavers, Jordan Douglas Bennett, Cooper Pharis Brooks, Tiana Marie Campbell, Breanna Sue Carroll, Carly Jane Cox, Cassidy Faith Culpepper, Brooke Alexandria Davis, Connor Blake Davis, Jackson Windell Davis, Lillian Elise Davis, Katilyn Winnieford DeYoung, Jack Christian Dlugokinski, Haylee Jade Dye, Haley Michelle Ensley, Kenneth Logan Floyd, Christopher Ignatios Gaitanoglou, Audrey Nicole Gillis, Aaliyah Mariam Green, Jaylen Alexis Green, David Tanner Hamby, Halie Lavonne Hamby, Ava Elizabeth Hasson, Corbin Dallas Head, Noah Avery Hess, Robert Hart Hill, Austin Troy Hollis, Rachael Brice Jessen, Derrick Matthew Jones, Devon Marcus Jones, Ethan Richard Jones, Makayla Ralynn Jones, Kaylie Raye Kendall, Giovanni Leal Garcia, Blake Garrison Ledford, Riley Cameron Lindstrom, Alexis Grace Long, Hayden Thomas Lynch, Carter Michael Mann, Hannah Grace Mashburn, Hannah Marie Mashburn, Megan Elizabeth McDaniel, Cameron Thatcher McDaris, Aerial Cheyanne McKinney, Emily Savannah Mealer, Graycee Diane Mintz, Alicia Danielle Nix, Levi Dalton Pierce, Taylor Nicole Poland, Katy Alison Prince, Scott Edward Pulliam, Jacob Randall Queen, Amber Elizabeth Quinton, Caitlin Adaline Raper, Adaelyn Grace Ray, Heidi Rose Ray, Hannah Victoria Redfern, Seth Thomas Reece, Mary Alexa Rice, Christalee Rios-Espinoza, Max Dylan Roberson, Robert Douglas Russell, Anthony Robert Sabia, Samantha Morgan Sadler, Austin Bryce Smith, Chance Malin Stacy, Kalliee Denise Stanley, Tadin Jane Strickland, Kinsley Ellington Sullivan, Hailee Jo Turner, Jackson Rives Vaughn, Erin Kennedi Walker, William Charles Watkins, Jake Nolan Wehunt, Ethan Jimmy Williams, Reagan McKenzie York.

8th Grade Principal’s List:  Ricardo Arellanes Alvarado, Jolie Danielle Breeden, Rachel Reagan Bruce, Ashlyn Skye Burger, Chloe Alayna-Erin Carter, Alyson Renea Chastain, Anthony James Covey, Hunter Scott DeMar, Erin Julianna Gonzales, Kirsten Summer Holloway, Cater Andrew Johnson, Jacob Daniel Kuna, Annabel Lee Lillard, Sydney Grace McGill, Sawyer Aaron Moreland, Ryanne Jay Newman, Daisy Elizabeth Oliver, Leah McKenzie Pope, Raven Lynn Porter, Jacob Avery Raines, Hallie Elizabeth Shuler, James Squires, Emily Noel Turner, Drake Benton Usry, Kaitlyn Dawn White, Jenna Rae Young, Kathryn Grace Young.

Fannin County Middle School Students of the Month – February

Fannin Middle

Fannin County Middle School 8th grade teams have announced Students of the Month for February. Students are chosen by their academic teachers for this distinction. Qualifications for this honor include outstanding citizenship, good attendance, respectfulness toward faculty and peers, and a good academic standing.

Students chosen for February are: Teagan Cioffi (Team 8A), daughter of Shannon Cioffi of Mineral Bluff and Erik and Chrstina Cioffi of Mineral Bluff; Wyatt Standridge (Team 8A), son of Sonya Standridge of Copperhill; Erin Scully (Team 8B), daughter of Kimberley Scully of Epworth and Stephen Scully of Blue Ridge; Hernan Mares (Team 8B), son of Hernan and Laura Mares of Blue Ridge.

SOM Feb 2017 A Side

A side:  Teagan Cioffi, Wyatt Standridge

SOM Feb 2017 B side

B side:  Erin Scully, Hernan Mares

The Fannin County School System does not discriminate on the basis of race, color, national origin, age, religion, creed, or disability in admission to its programs, services, and activities, in access to them, in treatment of individuals, or in any aspect of their operations. For additional information or referral to the appropriate system coordinator, contact the system superintendent’s office at 2290 East First Street, Blue Ridge, Georgia 30513 or 706-632-3771.

Author

Fannin County Middle School 8th grade teams have announced Students of the Month for December.

Fannin Middle

Fannin County Middle School 8th grade teams have announced Students of the Month for December. Students are chosen by their academic teachers for this distinction. Qualifications for this honor include outstanding citizenship, good attendance, respectfulness toward faculty and peers, and a good academic standing.

 

Students chosen for December are: Kimberly Wyant (Team 8A), daughter of Katrina Wyant of Blue Ridge; Kainan Henson (Team 8A), son of Mark & Mary Henson of McCaysville; Summer Rogers (Team 8B), daughter of Grady & Sherry Rogers of Morganton; and Jake Jones (Team 8B), son of Jason & Wendy Jones of Blue Ridge.

 

 

Pictured left to right:

Kainan Henson, Kimberly Wyant, and Jake Jones (not pictured Summer Rogers)

 

 

Thank you!
Martha Williams

Author

FetchYourNews.com - Dedicated to serve the needs of the community. Provide a source of real news-Dependable Information-Central to the growth and success of our Communities. Strive to encourage, uplift, warn, entertain, & enlighten our readers/viewers- Honest-Reliable-Informative.

News - Videos - TV - Marketing - Website Design - Commercial Production - Consultation

Search

FetchYourNews.com - Citizen Journalists - A place to share “Your” work. Send us “Your” information or tips - 706.276.NEWs (6397) 706.889.9700 chief@FetchYourNews.com

Back to Top